opony.com.pl
strona główna forum
Wypowiedź

Opony z kolcami

Gość: Jacek 2002-10-15 Odpowiedz Usuń

Czy w Polsce można jeździć na oponach z kolcami? Podobno są takie z kolcami chowającymi się przy jeżdżeniu po asfalcie. Może ktoś zna polskie przepisy w tej kwestii.

Gość: SK7 2002-10-16 Odpowiedz Usuń

W Polsce nie można używać opon z kolcami ze względu na to że nie ma tak dużych opadów śniegu i tworzenia się lodu na jezdniach.

Gość: rooob 2009-11-10 Odpowiedz Usuń

polecam łańcuchy...

Gość: radek 2009-12-31 Odpowiedz Usuń

na rower sobie załóż

Gość: mirek 2006-01-07 Odpowiedz Usuń

Gość: Łukasz 2006-01-21 Odpowiedz Usuń

Generalnie w Polsce obowiazuje zakaz stosowania opon z kolcami. Sa na rynku opony przystosowane do "zakolcowania" mysle tu o dostawczym dunlopie SP LT 60 czy osobowym pirelli carving niestety nie orientuje sie gdzie i za ile zkaladaja kolce

Gość: grg 2008-11-25 Odpowiedz Usuń

Powinno się zezwolić na jazde oponami z kolcami.Przecież zycie ludzkie jest ważniejsze niż jak twierdzą psucie nawierzchni asfaltu.Prawda?

Gość: sebekian 2005-08-16 Odpowiedz Usuń

No, no już niedługo , jak nasze służby zimowe zwowu zaśpią to nie będziemy mieli wyjścia i bedziemy musieli je stosowac, ja takie już mam i tylko czekam, a poza tym i tak je zakładam jak jade w góry.

Gość: kiki 2006-02-18 Odpowiedz Usuń

A JA INNEJ OPONY BEZPIECZNEJ W ZIME NIE STOSOWAŁEM. JEST BEZPIECZNIEJ DLA WSZYSTKICH. CHYBA ŻE JAKIŚ GŁUPEK NAŁOŻY J JEZDZI 100km/k, można mu zmienić na letnie. Jest jedna wada. samochód pali za dwa jak jest suchy asfalt. 100% mniej stłucze ,korków i potrąceń. Czy w tej erze nie to jest najważniejsze

Gość: mafia 2009-11-21 Odpowiedz Usuń

totalna bzdura z tym spalaniem za dwa

Gość: adi75 2010-02-02 Odpowiedz Usuń

pali normalnie 275/40r20 NOKIAN HAKAPELITA jedyny minus to na początku puki się nie dotrą troche słychać a po paru tyś km nawet nic nie słychać dopiero przy hamowaniu gdy się wbijają, i napewno kto nie jeżdił to nie wie o czym tu mowa a i asfaltu napewno nie niszczy chyba że ktoś pali gume

Gość: p 2006-01-24 Odpowiedz Usuń

zalozylem sobie takie z kolcami ... powiem wam ze jest bardziej bezpiecznie ...mozna bez problemu je dostac w formie uzywanej podobno sei dobrze sprzedaja :)

Gość: p 2006-01-24 Odpowiedz Usuń

zalozylem sobie takie z kolcami ... powiem wam ze jest bardziej bezpiecznie ...mozna bez problemu je dostac w formie uzywanej podobno sei dobrze sprzedaja :)

Gość: Michał 2006-03-03 Odpowiedz Usuń

Niestety nie wolno używac - wiem bo zapłaciłem stówe :) Cud że mi dowodu nie zabrał :)

Gość: mariusz 2006-11-05 Odpowiedz Usuń

policja stosuje ten przepis tylko dla tego ze nie umieją myslec /w polsce opony z kolcami są zabronione poniewaz maja słabszą przyczepnosc na asfalcie ale z drugiej strony przepiusy dopuszczają jazde na letnich oponach zimą czy to nie debilizm?.../ ja mieszkam kolo olkusza i wszystkie zimy wyglądają tu tak ze jest 1,5 m sniegu i drogi biale przez caly ten czas i jak tu jezdzic bez kolców

Gość: Robert 2008-01-27 Odpowiedz Usuń

witam, zakaz używania kolców nie obowiązuje dlatego jak jeden z kolegów stwierdził że są śliskie na asfalcie choć jest to prawdą. Problem polega na tym że w Polsce jakość asfaltu użytego do budowy dróg jest tak złej jakości że w przypadku ogólnego dopuszczenia jazdy na kolcach pewnie po jednej zimie wrócili byśmy do czasów bez asfaltu. został by on po prostu rozdziobany.

Gość: darek 2008-11-13 Odpowiedz Usuń

Jeżdże druga zimę na kolcach , ale wNorwegii...samochód trzyma się idealnie!!!No ale faktycznie asfaltu tutejszego nie da się porównać do polskiego...

Gość: darek 2008-11-13 Odpowiedz Usuń

Jeżdże druga zimę na kolcach , ale wNorwegii...samochód trzyma się idealnie!!!No ale faktycznie asfaltu tutejszego nie da się porównać do polskiego...

Gość: łukasz 2008-11-22 Odpowiedz Usuń

to niech zaczna kłasc asfalt dobrej jakosci np. taki jak w niemczech. a jak sa dziury to niech wymienia kawałek drogi a nie załataja bo to nic nie da... moim zdaniem za jazde na letnich oponach powinni zabierac dowody, boprzez takich debili sa wypadki a jezeli kogos nie stac to niech nie jezdzi... kolce powyny byc dozwolone... a dobre opony z kolcami to moim zdaniem NOKIANY z Finlandi... pozdro

to niech zaczna kłasc asfalt dobrej jakosci np. taki jak w niemczech. a jak sa dziury to niech wymienia kawałek drogi a nie załataja bo to nic nie da... moim zdaniem za jazde na letnich oponach powinni zabierac dowody, boprzez takich debili sa wypadki a jezeli kogos nie stac to niech nie jezdzi... kolce powyny byc dozwolone... a dobre opony z kolcami to moim zdaniem NOKIANY z Finlandi... pozdro

Gość: pATRYK 2010-07-19 Odpowiedz Usuń

Zgadzam się z tobą że powinni zezwolić w Polsce na jazda z kolcami byłoby o wiele mniej wypadków i że powinni wreszcie kłaść asfalty za które płacimy czyli równe bez dziur i na długo co do zabierania dowodów za jazde na letnich w zimie owszem tak jednak tylko wtedy kiedy zaczną ludziom odpowiednio płacić tak żeby mogli je sobie kupić ale teraz to by było cholernie nie sprawiedliwe człowiek charuje nie raz i po 10 godzin za za damski... a samochód to jego jedyny środek transportu coś tak potrzebnego w Polsce jak pralka czy lodówka bo środi publicznego transportu to jakieś nie porozumienie

Gość: MICHAŁ 2008-12-17 Odpowiedz Usuń

JA MAM 4 GOODYEAR´Y Z KOLCAMI ZE SZWECJI. JAKOŚ NIE ODCZUŁEM ŻEBY MIAŁY SŁABˇ PRZYCZEPNOŚĆ NA ASFALCIE, ZA TO NA SNIEGU I LODZIE TRZYMAJˇ SUPER. NA ASFALCIE TYLKO SIĘ TŁUKˇ JAK BYM NA GˇSIENICACH JECHAŁ :-)

Gość: Gustlik 2009-02-03 Odpowiedz Usuń

a gdzie można opony z kolcami dostać? może ktoś ma namiary na jakiś sklep z takimi oponami ?

Gość: Gustlik 2009-02-03 Odpowiedz Usuń

a gdzie można opony z kolcami dostać? może ktoś ma namiary na jakiś sklep z takimi oponami ?

Gość: Val 2009-02-23 Odpowiedz Usuń

Mialem pare lat temu Good Yeary zkolcami byly super teraz mam komplet z Nokianami i niech nikt nie mówi że na asfalcie jest gorzej. Jak by tak było to w Skandynawii musieli by zmieniac bez przerwy. A niszczenie asfaltu to tez nie do konca prawda, kolec wbija się w lód a na asfalcie sie chowa. A dla mnie ważne jest bezpieczenstwo. Niech jeszcze zabronią chdzić w kasku jak ktos ma ochote zabezpieczyc sie przed soplami bo o to też nikt nie dba.

Gość: AutoSys 2009-07-25 Odpowiedz Usuń

No nie do końca się zgodze, że kolce nie niszczą nawierzchni...z tego właśnie powodu w moich rejonach zawiesili coroczne wyścigi samochodowe (Rajd Magurski jeśli ktoś jest w temacie). Ta decyzja zaowocowała licznymi protestami, bo ów rajd był żyłą złota dla naszych okolic, utrzymujących się głównie z turystów. Dlatego skoro ktoś zdecydował się odciąć tak niezłe źródło dochodu i największy event promujący miasto i okolice - powód musiał być poważny, a do wiadomości publicznej podano właśnie niszczenie nawierzchni, na które sobie pozwolić nie możemy

Gość: Croop89 2009-09-26 Odpowiedz Usuń

Kolce to bardzo kontrowersyjny temat. Wiadomo zawsze znajdą się zwolennicy i przeciwnicy, ale uważam, że skoro te opony są bezpieczniejsze to powinny zostać wprowadzone przepisy zezwalające na ich stosowanie. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

Gość: Astra rally 2009-09-27 Odpowiedz Usuń

ja mam w mojej astrze gsi opony z kolcami , w zimie sa niezawodne , niema miejsca gdzie nie dadza rady , przyczepnosc jest rewelacyjna , nigdy nie wpadłem w nich w niekontrolowany poslizg:) jezeli mieszkacie w kgórach tak jak ja ( i chcecie miec pewnosc ze nie ma na was mocnych w zimie , kupcie sobie takie opony bo warto , wkoncu zycie jest wazniejsze od naszych polskich i tak dziurawych jak ser szwajcarski dróg . pozdro

Gość: MARIUSZ 2009-10-15 Odpowiedz Usuń

WLASNIE szukam opon z kolcami , moga być uzywki, i na innych nie mam zamiaru jezdzic , zobaczymy jak z eksploatacja, odezwe sie po jakims czasie

Gość: scania R 500 2009-10-23 Odpowiedz Usuń

przywiozlem sobie oponki z kolcami od ,,norkow,, i oczywiscie zakladam DO OSOBOWKI pierdolic polskie pojebane przepisy

Gość: scania R 500 2009-10-23 Odpowiedz Usuń

EWENTUALNIE MANDAT 100 zl i trzeba bedzie kolce wydlubac srubokretem zeby debil dowodu nie zabral

Gość: Reggy 2009-10-26 Odpowiedz Usuń

Nie zapomnij później opisać swoich wrażeń z jazdy na czystym asfalcie, ok?

Gość: adi75 2010-02-02 Odpowiedz Usuń

na suchym nawet asfalcie nie ma znaczenia, a zabronione jest przekraczanie prędkoąci 50-90-110-czy innej a i tak jeździ się szybciej co niewpływa na lepsze bespieczeństwo

Gość: alee 2009-11-05 Odpowiedz Usuń

W polsce nie korzysta sie z takcih opon bo to nie grendlandia zeby byly wymagane. takie kolce moga spowodowac wiecej szkod niz porzyku. Kolce zaklada sie wtedy kiedy warunki są ekstremalnie cięzkie a nie zwykła polska zima gdzie w wiekszosci jest temp kolo 0 stoponi z błotem, chlapą a nie zaspami snieznymi

Gość: ekonomista 2009-11-05 Odpowiedz Usuń

Najwyraźniej dla R500 posiadanie opon z kolcami to potrzeba szpanowania. Polska to nie Norwegia.

Gość: Vito 2009-11-05 Odpowiedz Usuń

Jest wiele osób dla których łamanie zasad jest samo w sobie powodem aby je łamać. I nie musibyć wtym nic anic logiki.

Gość: med 2010-12-28 Odpowiedz Usuń

no właśnie debilu na szczęscie Norwegia to nie polska....

Gość: Karolll 2009-11-06 Odpowiedz Usuń

Nie oszukujmy się,w Polsce nie ma zim, które zmuszą nas do używania tego typu praktyk...i tak samo mówią przepisy. Myślę że w ekstremalnych warunkach ( które występują bardzo rzadko zaznaczam :P) można skorzystać z łańcuchów.

Gość: MAKUŚ 2009-11-06 Odpowiedz Usuń

Można jeździć na oponach z kolcami jak i z łańcuchami. Czasami w górach występuje taka zima, że bez tego się nie obędzie...

Gość: Mariusz 2009-11-06 Odpowiedz Usuń

Ile razy jedziemy w gory ??? Jeden maksymalnie dwa razy, to kupmy lancuchy i tez przejedziemy :)

Gość: Wojak 2009-11-07 Odpowiedz Usuń

Niektórzy mieszkają w górach...I co wtedy?

Gość: Renault 2000 2010-11-27 Odpowiedz Usuń

w końcu jakaś logiczna wypowiedź. Większość z Was nawet nie wie po co ta opona z kolcami. Jestem kierowcą rajdowym i szczerze mówiąc, poza północno wschodnią Polską i południową, kolce nie są nikomu u nas potrzebne. Mogą przynieść tylko więcej szkody niż pożytku. I wcale nie chodzi tu o asfalt, a o bezpieczeństwo. Jeśli wypowiada się ktoś kto nigdy nie wpadł w niekontrolowany poślizg, to lepiej tego nie czytać...

Gość: dominik 2009-11-06 Odpowiedz Usuń

W polsce są zabronione, poza tym ile razy w polsce spotykacie lód na drodze, to mija się z celem. Poza tym opony przeznaczone do kolców na suchej i mokrej nawierzchni zupełnie sobie nie radzą, bo sa projektowane pod ekstremalne warunki. Lepiej załóż łańcuchy i jechane.

Gość: Grand 2009-11-06 Odpowiedz Usuń

Przepisy o ruchu drogowym jednoznacznie informują, że w Polsce nie można poruszać się na oponach z kolcami.

Gość: Q 2009-11-06 Odpowiedz Usuń

Opony z kolcami w Polsce to raczej nieporozumienie. zabronione przez prawo i raczej nie ma takich potrzeb.

Gość: fan 2009-11-06 Odpowiedz Usuń

Nie można. No i po co kolce w Polsce??? Zimy już nie te co kiedyś!!!

Gość: Regan 2009-11-06 Odpowiedz Usuń

W Polsce uzytkowanie kolcow jest zabronione. Zainwestuj w łańcuchy.

Gość: MUGEN RR 2009-11-09 Odpowiedz Usuń

W Polsce nie można używać ogumienia z kolcami, łańcuchy są dozwolone na kilku trasach gorskich oraz na przejściach granicznych z Czechami zimą.

Gość: Szczelina 2009-11-10 Odpowiedz Usuń

Jak są mega ciężkie warunki to zakładam łańcuchy, ale ja mieszkam blisko Zakopanego, mała wiocha.. I raczej mało mnie interesuje to że jest ich zakaz używania...

Gość: yren 2009-11-10 Odpowiedz Usuń

A co grozi za uzytkowanie oponz z kolcami? Np w bukowinie tatrzanskiej na polnej drodze? Moge dostac mandat?

Gość: pan tu nie stał 2009-11-10 Odpowiedz Usuń

Śmiało uzywaj a drogówka Cie dojedzie:)

Gość: user 2009-11-10 Odpowiedz Usuń

nawet jesli kolce w zimie to co jak jezdzisz w 80% na asfalcie, co wtedy? szkoda tych kolców

Gość: Grand 2009-11-10 Odpowiedz Usuń

Definitywnie nie można używać kolców i już. Nie ma dyskusji. Założysz, łapie Cię drogówka i dowód rejestracyjny zabrany. Wszystko

ale ty pie****ty polaczek jesteś

Gość: adik 2009-11-10 Odpowiedz Usuń

Jezeli chodzi o centralna europe to moim zdaniem mamy za malo sniegu na takie opony. Szkoda naszych dróg oraz kolców. Odnoszac sie do prawa nie mozna.

Gość: Lebiedz 2009-11-10 Odpowiedz Usuń

Czy do jazdy po osniezonej gorskiej trasie jest widoczna roznica miedzy oponami z kolcami a łancuchami?

Gość: kobyrywko 2009-11-10 Odpowiedz Usuń

na ban zabronione ale łańcuchy są tak samo skuteczne i jeśli pozwala na to reglamentacja prawna można je stosować.

Gość: Regan 2009-11-10 Odpowiedz Usuń

W skandynawii mozesz uzywac bez problemu.

Gość: toyas 2009-11-10 Odpowiedz Usuń

u nas nie ma takiej opcji w ogole, mysle ze srogie mandaty za takie paktyki. Jedynie łańcuchy !

Gość: Nowak 2009-11-10 Odpowiedz Usuń

W Polsce nie ma mozliwości żeby legalnie poruszać sie na oponach z kolcami wiec osobiście nie polecam.

Gość: Ufo Fifo 2009-11-10 Odpowiedz Usuń

A czy ktoś się może oriętuje gdzie można takie kolce zamontować ?

Gość: śnieżek 2009-11-11 Odpowiedz Usuń

bez problemu w każdym serwisie opon w ... Skandynawii...

Gość: Sławek 2009-11-14 Odpowiedz Usuń

A czy ktoś się orientuje czy w Niemczech można jeździć na oponach z kolcami? Będę jechał ze Szwecji do Polski przez Niemcy na oponach z kolcami. Chciałbym się dowiedzieć czy będę miał jakieś problemy.

Gość: Reggy 2009-11-14 Odpowiedz Usuń

W Niemczech mozna tylko w terenach górskich w promieniu 15 km od granicy austriackiej z bezwzględnym zakazem poruszani sie po autostradach. Na innych obszarach jest zakaz. Słyszałem że w w portach gdzie przypływają promy ze Skandynawii policja niemiecka wręcz poluje na kierowców na kolcach aby wystawić kwitek na parę euro.

Gość: Reggy 2009-11-14 Odpowiedz Usuń

Artykuł na temat opon z kolcami: http://www.oponeo.pl/artykuly/v/182/1192/opony_z_kolcami.htmlx pozdrawiam

Gość: Grand 2010-01-08 Odpowiedz Usuń

kategorycznie prawo tego zabrania i koniec pieśni. ponadto szanujmy i tak tragiczne drogi.

Gość: Laś 2010-01-15 Odpowiedz Usuń

ponadto szanujmy i tak tragiczne drogi.a to dobre, a od kiedy takowe niszczą drogę ? gdy jest lód lepsza przyczepność, gdy nie ma lodu kolce się chowają w oponę, ale myślicie po hebrajsku, co roku jeżdżę na kolcach ,

Gość: mafia 2010-01-17 Odpowiedz Usuń

We wszystkich tych oponach kolce sie chowaja podczas jazdy po asfalcie, ale halas jest nie do ukrycia.100% polecam oponki z kolcami.Prawo prawem, ale bezpieczenstwo podstawa.Pozdrawiam

Gość: Def 2010-01-22 Odpowiedz Usuń

Gdzieś czytałem, że Szwedzi skrócili okres kiedy można używać zimówek o kilka tygodni i ograniczyli ilość dopuszczalnuych kolców w oponie. Więc chyba jednak jakiś negatywny wpływ muszą widzieć.

Gość: Opos 2010-01-24 Odpowiedz Usuń

Popieram, bezpieczeństwo najważniejsze. A hałasu i tak policjant nie usłyszy bo się nie wyróżnia w ruchu. Ja jeżdżę od 2005 po Polsce na kolcach (mam 2 volviaki ze Szwecji) i nigdy mnie za to nie złapali. A z tym psuciem asfaltu to koledzy przesadzacie - kolce się chowają na asfalcie, a do "rycia" dochodzi tylko przy ruszaniu z piskiem lub paleniu gumy, a tego raczej nikt normalny robić nie powinien.

Gość: Arthur 2010-01-29 Odpowiedz Usuń

1) Pamiętajcie o tym, że kolce też wypadają z opon podczas z jazdy, wtedy koło nie jest już prawidłowo wyważone, a kto nam je w Polsce prawidłowo zamontuje? 2) Jak was złapią to mówcie, że jedziecie jutro na prom i tyle.

brawo brawo brawo popieram

Gość: KIEROWCA JEZDZACY PO DROGACH SZWECJI 2010-01-29 Odpowiedz Usuń

W Polsce mozna jezdzic na oponach z kolcami ale tylko po drodze która nie jest odsniezona i lezy na niej lód po asfalcie nie mozna i to jest głopota ponieważ sa drogi gdzie nie sa dokłanie odsniezone i wtedy gdy zatrzyma cie patol policji na kawałku nieodsniezonym to nie otrzymasz mandatu ale jak na asfalcie to otrzymasz i to jest taka interpretacja tych przepisów , a w polsce nie mozna tylko dlatego jezdzic bo by kopalnia soli klodawa upała by i by nasze panstwo nie miało by kasiory , bo to firma z udziałem państwowym . kolce nie niszcza asfaltu poniewarz one sie chowaja w gume i co rok trzeba wymieniac kolce jezdzac po asfalcie bo kolce sie scieraja i taka to jest cała prawda o niszczeniu asfaltu , to jak bys wzioł metel i o kamien tarł to co sie sciera kamien czy metal . o to jest pytanie jak ktos niech spróbuje !!!! :)

Gość: Mariusz 2010-11-02 Odpowiedz Usuń

A jeśli auto jest zarejestrowane w innym kraju, gdzie dozwolone jest używanie opon z kolcami. Czy takie auto nie podlega innym zasadą?. Jadę na 5 dni do polski i szkoda wyrywać kolców.

Gość: Asia 2010-11-27 Odpowiedz Usuń

Mariusz, z przepisami RD jest tak, ze musisz sie stosowac do miejsca, kraju w jakim sie znajdujesz... Np jak niemiec przyjezdza do Polski to MA OBOWIAZEK jezdzic na swiatlach mijania, mimo, ze w Niemczwch nie musi... ta samo z obcinaniem reki za kradziez w Chinach ;) Zawsze mozna z mundurowym porozmawiac i sprobowac sie dogadac...

Gość: Mariusz 2010-12-21 Odpowiedz Usuń

Już kolce usunięte w Niemczech od 500 do 1000 euro za jazdę wiec tak taniej będzie.

wszyscy którzy piszą tu o przepisach i o tym że nie można to jacyś pierdolnięci są =================bezpieczeństwo ponad wszystko====

Gość: driver 2011-01-29 Odpowiedz Usuń

Całkowicie się zgadzam Bezpieczeństwo dużo dużo większe a zniszczenia nawierzchni ZNIKOME. Powinna wejść w życie ustawa, że poniżej 0*C przy zaśnieżonej lub zlodowaconej nawierzchni można używać opon z kolcami. Posłowie mają to głęboko w d... bo jeżdżą wypasionymi bezpiecznymi wózkami dlatego kur*a takiej ustawy JESZCZE nie ma!!!

Gość: driver 2011-01-29 Odpowiedz Usuń

i niech mi tu nikt nie pier*oli że przy 60km/h psuje się asfalt który i tak w 70% dróg w Polsce jest hu*owy(...)

© 1998-2009 OPONEO.PL S.A.